اشتراک

نشست تخصصی نقد و بررسی کارآمدی جمهوریت در سایه ی ۴۰ سال قانون گذاری مجلس شورای اسلامی

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی:

سیف چوب حراج به ۲۱ میلیارد دلار از ذخایر کشور زد/ ۷۰ درصد نقدینگی جامعه در دست یک درصد از افراد است

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: سیف رئیس سابق بانک مرکزی از فروردین ماه تا مردادماه سال جاری چوب حراج به ۲۱ میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور زد.

حسینعلی حاجی دلیگانی شامگاه دوشنبه در سی و پنجمین نشست میان دوره اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که با شعار «نوسازی مشارکت، کارآمدی جمهوریت» به میزبانی دفتر تحکیم وحدت در مجتمع یاوران مهدی قم برگزار می‌شود، با اشاره به طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اعتقاد دارم که این طرح برای فرار برخی از نمایندگان از پاسخگویی است، طرح با سیاست‌های کلی ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری در خصوص انتخابات تضاد دارد.

وی ادامه داد: استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی موجب کاهش مشارکت مردمی در انتخابات می‌شود، در آن صورت نمایندگان فعال تر نخواهند شد، بلکه پاسخگویی نمایندگان مجلس را کاهش خواهد داد، از جمله معایب دیگر این طرح افزایش هزینه‌های اجرای انتخابات و تبلیغات نمایندگان است.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: استانی شدن انتخابات مجلس موجب می‌شود که مناطق محروم به فراموشی سپرده شود و ارتباط مردم این مناطق با نهاد  تصمیم گیری را قطع می‌کند.

حاجی دلیگانی تاخیر در محاکمه سران فتنه را ناشی از کوتاهی دستگاه قضای دانست و تصریح کرد: مجلس کنونی از اقدامات انقلابی قوه قضائیه حمایت نمی‌کند، دستگاه قضایی باید هر کسی را که خلاف انجام می‌دهد، محاکمه کند و نباید هیچ ملاحظه ای در این زمینه داشته باشد.

وی ادامه داد: سیف رئیس سابق بانک مرکزی از فروردین ماه تا مردادماه چوب حراج به ۲۱ میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور زد، او یکی از معاونان خود را در سال ۹۶ با بیش از یک میلیارد تومان پاداش پایان خدمت بازنشست و دوباره او را دعوت کرد تا به قانون بودجه سال ۹۷ در خصوص کاهش پاداش پایان خدمت نخورد.

 

 

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: رئیس جمهور با رفتار و گفتار خود به دنبال دوقطبی سازی جعلی در جامعه است، ولی مجلس حاضر به طرح بی کفایتی سیاسی رئیس جمهور در وضعیت کنونی نیست.

حاجی دلیگانی با اشاره به اشکالات مجلس دهم اظهار کرد: دورنگی نمایندگان مجلس را از اشکالات مجلس کنونی است، ترسو بودن و خود بزرگ بینی جزو اشکالات برخی دیگر از نمایندگان مجلس است، مجلس هیچ برنامه ای برای چهار سال خود ندارد و روزمرگی ضعفجلس آن است.

وی ادامه داد: افرادی که باید در کشور پاسخگو باشند، به جای پاسخ دادن رو به جلو حرکت می‌کنند و از رهبری هزینه می‌کنند، مقام معظم رهبری بیشترین اختیارات را در تمام دوره‌ها به رئیس جمهور کنونی داد و رئیس جمهور در قالب شورای هماهنگی اقتصادی سران قوه با مجوز رهبر انقلاب اختیار توقف اجرای قوانین مجلس و احکام دادگاه‌ها را دارد.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: جریانی در کشور می‌خواهد که اسم جمهوری اسلامی را باقی بگذارد، اما این نظام را از جمهوریت و اسلامیت خالی کند، این تز از سوی مشاور یکی از سران قوا دنبال می‌شود.

حاجی دلیگانی اختیارات رئیس مجلس اداره جلسات و برخی از معاونت‌های مجلس داست و تصریح کرد: لاریجانی اکنون به فرمانده مجلس تبدیل شده است و عده ای از نمایندگان گوش به فرمان او هستند، لاریجانی بدون گرفتن نظر نمایندگان مجلس لایحه پالرمو را به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاد، به همین دلیل طرح استیضاح رئیس فعلی مجلس را دادم.

وی ادامه داد: نظام بودجه ریزی کشور دارای مشکل است، اما اراده ای در دولت یا مجلس برای اصلاح این نظام وجود ندارد، بودجه شرکت‌های دولتی در سال گذشته ۱۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش داشت، اما به بودجه این شرکت‌ها در مجلس رسیدگی نمی‌شود.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: ۷۰ درصد نقدینگی جامعه براساس گزارش مرکز پژوهش‌های در دست یک درصد از افراد است، در چند سال گذشته نقدینگی در کشور چهار برابر شد.

حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: مجلس با ترکیب کنونی هر چه را که دولت بگوید، می‌پذیرد.، باید ملاک انتخاب نماینده‌ها در انتخابات بعدی مجلس شفاف سازی باشد، شفافیت موجب اعتمادسازی و شایسته گزینی و عدالت انتخاباتی می‌شود، ولی طرح استانی شدن انتخابات ورود جوانان بدون پشتوانه سنگی مالی را می‌گیرد.

زاکانی:

دعوت به نافرمانی مدنی پایه فتنه آینده است/ قانون از کجا آوردی در کشور اجرا شود.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: از جمله پایه‌های فتنه آینده تشدید مشکلات اقتصادی، زیرسوال بردن ناکارآمدی نظام اسلامی و دعوت به نافرمانی مدنی است.

علیرضا زاکانی شامگاه دوشنبه در سی و پنجمین نشست میان دوره اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که با شعار «نوسازی مشارکت، کارآمدی جمهوریت» به میزبانی دفتر تحکیم وحدت در مجتمع یاوران مهدی قم برگزار می‌شود، با اشاره به ویژگی‌های نظام مردم سالاری دینی اظهار کرد: از جمله ویژگی‌های چنین نظامی، مشارکت مردم و حفظ حق مالکیت آن‌ها است.

وی ادامه داد: حق نظارت از جمله ویژگی‌های مردم سالاری دینی است و باید همه چیز شفاف در برابر مردم قرار بگیرد، حق بازخواست جزو ویژگی‌های دیگر مردم سالاری دینی است.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی که اقتصاد مردمی شود، شکست ناپذیر است، زمانی که مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی تاکید می‌کنند، در واقع خواستار مردمی شدن اقتصاد هستند.

زاکانی اسلامیت و جمهوریت در نظام اسلامی را دارای امتزاج شیمیایی با یکدیگر دانست و تصریح کرد: اگر نظام اسلامی باشد، باید جمهوریت در حد اعلی رعایت شود.

وی ادامه داد: امروز پس از چهار دهه نیاز به بازگشت به اصل انقلاب اسلامی داریم و متناسب با اصل انقلاب، نوسازی و بازسازی را انجام بدهیم، این تحول بزرگ باید به دست مردم رخ بدهد.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی افزود: نمایندگان مجلس در گذشته به دلیل عدم وجود شوراها بیشتر به خدمات محلی می‌پرداختند، اکنون باید نمایندگان مجلس به صورت ملی فکر کنند، ولی اکنون پول در عرصه انتخابات مجلس حرف برای گفتن دارد و برخی از نمایندگان هزینه‌های سنگینی می‌کنند تا وارد مجلس شوند.

 

 

زاکانی تغییر انتخابات مجلس شورای اسلامی را ضروری دانست و تصریح کرد: البته طرح استانی شدن انتخابات مجلس باید دوباره به کمیسیون برگردد، چون طرح کنونی در صورت تصویب، وضع را بدتر می‌کند.

وی ادامه داد: مصلحت یک حقیقت است و شورای امنیت ملی براساس وظیفه خود در مقاطع مختلف دستور حصر برخی از افراد را داد، موسوی و کروبی در سال ۸۹ به دلیل علمداری در غائله سوریه سازی حصر شدند، سران فتنه زمینه را برای سوریه سازی کشورمان فراهم کردند، حصر محبت نظام اسلامی به آن‌ها است و از یک فتنه دیگر جلوگیری می‌کند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی افزود: از جمله پایه‌های فتنه آینده تشدید مشکلات اقتصادی، زیرسوال بردن ناکارآمدی نظام اسلامی و دعوت به نافرمانی مدنی است.

زاکانی با اشاره به تعداد زیاد قوانین اظهار کرد: در کشورمان ۳۰ برابر فرانسه قانون تدوین می‌شود، به همین دلیل باید به دنبال تجمیع قوانین در بسته‌های قانونی باشیم که تغییر آن‌ها سخت باشد تا نمایندگان مجلس به کار اصلی خود در بررسی قانون بودجه و قانون برنامه‌های توسعه بپردازد، نه این که نمایندگان در چند شیفت در مدت کوتاهی قانون بودجه سالیانه را بررسی کنند.

وی ادامه داد: مجلس نیاز به نوسازی دارد و با متحول شدن خود را به صدر برساند، وضعیت کنونی زیبنده مردم کشورمان نیست، امیدوار هستم که نوسازی مجلس رخ بدهد.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی افزود: شفافیت راهبرد برای خروج از مشکلات از وضعیت کنونی است؛ همچنین باید به دنبال اجرای قانون از کجا آوردی در کشور باشیم، این قانون از سه سال پیش خاک می‌خورد، همچنین باید قانون اعاده اموال نامشروع اجرا شود.

زاکانی با اشاره به شرط اجرای قانون اظهار کرد: اجرای قانون در بستر شایسته سالاری رخ می‌دهد، جوانان در این عرصه پیشران هستند، کشور در حال پوست اندازی و نوسازی است و افرادی زیادی در نسل سوم انقلاب وجود دارند که از دانش و دیانت و تعهد برخوردار هستند و این افراد می‌تواند موجب جهش کشور شوند.

وی خاطرنشان کرد: راه حل مشکلات در داخل کشور است ولی باید از تمام ظرفیت‌های منطقه ای هم استفاده شود.

Related Posts

ارسال دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *