یکشنبه , ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 03 - 03 ساعت :
» اخبار » سخنرانی دبیر دفتر تحکیم وحدت در دیدار دانشجویی با رهبر انقلاب – رمضان ۱۴۰۲
اخبار - اخبار برگزیده - اسلایدر

سخنرانی دبیر دفتر تحکیم وحدت در دیدار دانشجویی با رهبر انقلاب – رمضان ۱۴۰۲

آبان ۱۳, ۱۴۰۲ 7۰195

امیررضا بخشی‌پور، دبیر دفتر تحکیم وحدت نیز در این دیدار گفت: امروز جوان ایرانی با یک سوال واحد؛ و دو پاسخ متفاوت رو به رو است. سوال این است: الزامات تحول در کشور چیست؟ پاسخ اول؛ پاسخ معتقدان به انقلاب اسلامی است که جوشیده از نظریه مردمسالاری دینی است و پاسخ دوم؛ پاسخ حافظان منافع استعمار است که به دنبال حذف مردم از عرصه های تصمیم سازی و ستیز با مردم هستند. جمهوری اسلامی خود مبتکر گفتمان مردمسالاری است  و با به میدان اوردن مردم؛ کشور را به استقلال سیاسی رسانید و با حمایت از نهضت های مردمی موجب خیزش ملت ها علیه استعمار شد و زمینه را برای تغییر نظم بین المللی فراهم کرد.

وی افزود: سال پیش به مسئولیت شناسی در نظام مردم سالار پرداختیم و اکنون با توجه به مطالبه ابتدای سال شما درباره بررسی زوایای تحول در نظام مردمسالار به الزامات تحول در سه ساحت می پردازیم.اول) تحول گرایی مبتنی بر اصول ، دوم) تحول گرایی مبتنی بر اصلاح  و سوم) تحول گرایی مبتنی بر پاسخ های نواورانه

این فعال دانشجویی با اشاره به تحول گرایی مبتنی بر اصول، گفت:  مردم ستیزان تحول را به معنای عبور از اصول تعریف می کنند. آن ها از شعارهای انقلاب پشیمان گشته اند اما در ظاهر ادعای بازگشت به قانون اساسی را دارند. تعجب انکه چندی پیش یکی از این پشیمان ها که تصمیمات صبح جمعه ای اش از ذهن ملت پاک نخواهد شد، نظام را به بازگشت به قانون اساسی و اجرای رفراندوم موعظه می کند.

وی خاطرنشان کرد: بنده خطاب به رییس دولت سابق واضح و شفاف می گویم. جمهوری اسلامی خود بزرگترین مدافع قانون اساسی است. توصیه می‌کنیم شما به قانون بازگردید. ۸ سال از قانون اساسی دم زدید اما بر خلاف اصل  ۹ قانون اساسی استقلال کشور را نشانه گرفتید و برجام و سند ۲۰۳۰ را به ملت تحمیل کردید. ۸سال ادعای دیپلماسی عزت مندانه داشتید و به میدان تاختید. اما اخیرا، توفیق رویکرد نگاه به شرق اثبات کرد که شما نه مرد میدان بودید نه مرد دیپلماسی. آقایان غربگرا که به بهانه رفراندوم به دنبال رابطه با امریکا هستید ؛ بدانید که به برکت ندای شهدای ما، امروز از هر کوی و برزن غریو مرگ بر امریکا برمیخیزد.

بخشی پور خاطرنشان کرد: بر خلاف آن ها، نقدهای دلسوزانه فرزندان شما بعلت مغفول ماندن ظرفیت های بالقوه قانون اساسی است که موجب شده تا این حضرات این میثاق ملی را دست آویز اغراض سیاسی خود قرار دهند. از نظر ما مهمترین لازمهِ تحولِ مبتنیِ بر اصول، آگاهی آحاد جامعه هست. سوال اینجاست دقیقا در کدام دستگاه، آگاهیِ جامعه به معنای حقیقی آن، و نه به معنای بمباران مردم با داده های ناقص و غلط ، دارای اولولیت است؟ آموزش و پرورش ما تا چه اندازه به فرزندان این سرزمین آموخته است که بر اساس اصل ۵۶ ام قانون اساسی سرنوشت خود را به دست خود خواهند ساخت؟اگر تلاش نمایند این کشور بر قله های رفیع قدم خواهد نهاد و اگر سستی کنند باید منتظز بازگشت استعمار باشند.

وی ادامه داد: این تنها بخشی از اصول مترقی قانون اساسی جمهوری اسلامی است که سال هاست از چشم برخی مسئولین پنهان مانده. صدا و سیما که خود میتواند به بزرگترین مدرسه دفاع از قانون اساسی تبدیل شود چه اقدامی در اینباره انجام داده است؟ متاسفانه شاهد آن هستیم که صدا و سیما به علت کم پرداختن به موضوع آزادی فرماندهی خود در جنگ ترکیبی را از دست داده است. و تقریبا از ظرفیت مردمی برای نظارت بر دستگاه ها و آگاهی بخشی عمومی استفاده نمی نماید.

بخشی پور با اشاره به تحول بر مبنای اصلاح ساختارها نیز گفت: در گام دوم حکمرانی،کشوربه اصلاح ساختارها بر مبنای نظارت مردمی نیاز دارد. در این فرصت تنها به یک موزد مهم، یعنی اصلاح ساختار نهاد آموزش عالی اشاره می نماییم:هرچند که جریان مردم ستیز نتوانست در اغتشاشات قاطبه دانشگاهیان را به صحنه آورد و عرصه تولید علم در دانشگاه را تعطیل کند؛ اما این اغتشاشات اثبات کرد ساختار دانشگاه دارای نواقص جدی است.

وی تصریح کرد: قرار بود دانشگاه محلی برای انسان سازی باشد اما این سرعت تحول، برای رسیدن به آن هدف بسیار کند است. عدم نظارت دقیق بر اساتید موجب شده است که با پدیده اساتید پروازی رو به رو شویم که نیمی از سال را با رانت دانشگاه های ایران کسب درامد میکنند و نیمی دیگری از سال؛ همان درامد را در کانادا و ترکیه خرج می کنند. فرایند پذیرش دانشجو موجب شده است تا اقشار ضعیف که همانا جدی ترین حامیان انقلاب هستند، از تحصیل در دانشگاه های برتر محروم شوند.

وی با اشاره به اینکه پیشوای ما، شما استاد نهج البلاغه هستید، تصریح کرد:  مگر امیرالمومنین به مالک نفرمود (آگاه باش که طبقات جامعه مختلفند که هر گروه جز به گروه دیگر اصلاح نمی شود) از حضرتعالی می پرسیم ایا این شیوه جذب انحصاری هییت علمی توسط هییت علمی، باعث ایجاد تعارض منافع و فساد نمی گردد؟ از نظر ما ساده ترین راه حل ایجاد شفافیت در فرایند جذب،ارتقا و نظارت بر اساتید و ایجاد مرکز جذب متمرکز خارج از انحصار گروه های آموزشی است.

این فعال دانشجویی با اشاره به  تحول مبتنی بر پاسخ های نوآورانه ادامه داد: به نظر می‌رسد در برخی از مسائل ، بایستی از پاسخ های معمول عبور کرد و راه حل های نو ارائه کرد. یکی از شئون برتری جمهوری اسلامی در جهان، نگاه منحصر به فرد آن به زنان است که به علت هجمه ها نیازمند توجه ویژه‌ می‌باشد. اما عدم توجه لازم، باعث شده نظام امروز با مشکل شکاف میان نظریات و واقعیات اجرا مواجه شود.

وی با بیان اینکه شکاف بوجود آمده میان نظریات در این حوزه و تحقق آن را ؛ به پاشنه آشیل نظام تبدیل کرده است.به عقیده ؛ این مساله به دو تحول اساسی نیاز دارد. نخست: تقویت و فعال‌سازی لایه نخبگانی است. نظام حکمرانی ما برای تحقق نظریات خود، خصوصا مسئله حد و مرز حضور اجتماعی زنان، ابهامات جدی دارد.در واقع، نه تنها فقه حکومتی در این زمینه به درستی فعال نشده و در تعریف صحنه و تبیین فعالانه نظریه‌ها، نقش خود را ایفا نمی‌کند، بلکه ضعف لایه نخبگانی، باعث شده برخی از کنشگران دلسوز نظام به اجتهاد شخصی روی آورند.

وی ادامه داد: دوم. میزان اهتمام مسئولین است. عموم مسئولین، در شرایط عادی به مطالبات اساسی در حوزه زنان و خانواده باور ندارند و فقط در شرایط بحرانی که گره مسائل کور شده، یاد حوزه زنان می افتند.شاهد مثال این امر، مواجهه با مسئله حجاب است که در پاسکاری نهادها، هنوز هم نسخه‌های تکراری روی میز می‌گذارد و محور واحد و هوشمندانه‌ای در اظهارنظرها و عملکرد دستگاه‌ها برای حل ریشه‌ای مشاهده نمی‌شود.

دبیر دفتر تحکیم وحدت با اشاره به اینکه از طرفی در بلوای اخیر شاهد بودیم، بخشی از نسل جوان ما تعلقی به هویت جنسیتی، ملی و مذهبی خود ندارند، گفت: سوال اینجاست که در مقوله تربیت، ساختار فعلی مدارس وَ آموزش عالی توانایی پاسخ به الزامات هویتی افراد و خصوصا دختران را دارد؟ یا خود را، در محتوا و ساختار، پشت نظام تربیتی سکولار قایم کرده است؟آقا جان ما معتقدیم نحوه مواجهه نظام حکمرانی با مسائل زنان نیازمند رویکردی جدید است تا در سطح سیاست‌گذاری، راهبری و اجرا، از انحصار نهادهای تشریفاتی حوزه زنانی و افرادِ همواره مسئول در این نهادها، خارج شود.

وی گفت: هم چنین در حوزه مهارم تورم که شعار امسال نیز هست و طبعا باید از سمت دولت پیگیری شود، شاهد ان هستیم که دولت، ابزارهای اقتدار خود را به محافل قدرت و ثروت واگذار کرده‌  و عملا اقتدار لازم را برای پیاده سازی ایده‌های اقتصادی ندارد. لذا معتقدیم ساختار حکمرانی؛ ابتدا باید ابزارهای اقتدار خود را بازیابی کند. برای مثال با سیاست غلط دلاری سازی اقتصاد شاهد آن بوده ایم که ابزار پول ملی یعنی ریال از دست حکمرانان خارج شده است.

بخشی‌پور گفت: امروز شاهد احتکار ارز توسط شرکت های دولتی و شبه دولتی هستیم. آنها با احتکار ارز، آن را گران می کنند و سپس مواد اولیه را با ارزی که خود گران کرده‌اند قیمت گذاری کرده و به تولید کنندگان می فروشند. این یعنی انحصار اندر انحصار! همین ساز و کار باعث شده تا در پنج سال اخیر هزار درصد تورم به مصرف کننده ایرانی تحمیل شود. در واقع ما با یک پدیده تورم طبیعی روبه رو نیستیم بلکه با پدیده غارت ثروت مردم رو به رو هستیم. هدف نهایی این اقلیت مردمستیز این است که با قدرت رسانه‌ ای‌اش، آحاد مردم را در مقابل جمهوری اسلامی که تنها حامی آن‌ها است، قرار دهند تا با خیال راحت تر و بدون مزاحمت نظام مردم سالار، به چپاول ملت بپردازند.البته ما معتقد به تصدی گری دولت نیستیم اما باور داریم که دولت باید اقتدار لازم را برای اِعمال تصمیمات اقتصادی داشته باشد و در این جنگ اقتصادی مردم را در مقابل سوداگران تنها نگذارد.

وی در پایان با اشاره به اینکه حرف دلمان را به شما میگوییم، اضافه کرد: فرزند عزیز پیغمبر برای ما نسل خمینی ندیده ها ، شما آیینه تمام نمای خمینی هستید.در اغتشاشات اخیر شاهد آن بودیم که دستگاه پروپوگاند استکبار و پادوهای رسانه‌ای‌اش در داخل ؛ تمام تلاش خود را کردند تا حضرت عالی  را از قلب ملت ایران بیرون کنند؛ اما شما عزیزتر شدید تا بار دیگر به همگان اثبات شود :چراغی را که ایزد برفروزد / هر آنکس پف کند ریشش بسوزد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00

admin99

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت