اشتراک

یک فرمولِ بی جواب

پیام نوروزی ریاست محترم قوه ی مجریه , متنی مملوء از کلمات امیدبخش برای مردم ایران بود.
رئیس دولت اعتدال , سالی پرامید!!! همراه با پیروزی! برای ملت آرزو کرده اند.
فارغ از حواشی فراوان این مقوله در مورد محتوا و نیز چند و چون هزینه ی این پیام ها, شاید بگنجد رویکرد دیگری را در تحلیل اتخاذ کنیم.

چند صباحی بیشتر از اولین روز سال ۹۶ نمی گذرد, که گروهی از مجلس سنای آمریکا (اعم از جمهوری خواه و دموکرات) طرح جدیدی را در تشدید تحریم ها علیه ایران ارائه میکند. البته بگذریم از اینکه، آیا باید با این اقدام اخیرشان دم خروس آنها را باور کنیم!؟ و یا بعد از پیام تبریک نوروزی ترامپ و نیز سفره ی هفت سین در کاخ سفید و مضافاً شادکامی عده ای از ساده لوحان داخلی از این اقدام نوع دوستانهِ!! دولت آمریکا , قسم این روباه را!؟

البته آنچه لازم به ذکر است آن است که, لزومی به قلم فرسایی در اثبات این موضوع که آیا با این رفتار اخیر، روح و یا متن برجام نقض می شود یا خیر, نیست.
چرا که در این برنامه ی جامع که اقدام مشترک طرفین را, در عرض هم می طلبد, طرف مقابل به قدر کافی و به انحای مختلف ناقض آن بوده است.

اما روی بحث ناظر به موضوع دیگری است:
جریان اعتدال در سال ۹۲ با ایجاد دو قطبی های کاذبِ کذایی (که سخن ها در مورد آن به تفصیل رفته است) نظیر ‘مقاومت _معیشت’ موفق به کسب حداقل آرای مورد نیاز می گردد.
برای نمونه در یکی از وعده ها , وعده ی حل مشکلات کشور را در یک دوره ی ۱۰۰روزه می دهد. که جای پرسش از ایشان است که نهایتا زمان قطعی پایان این ۱۰۰ روزه ی موعود کی فرا می رسد؟
و قس علی هذا, با یک گفتمان فرتوت, در قالب فرمول “تغییر روابط خارجی, حل مسائل داخلی” و با پارامتری تحت عنوان برجام وارد کارزار می شود, که حل تمامی مشکلات کشور حتی مشکل آب آشامیدنی! را در گرو حصولِ این توافق می داند.
اما اکنون که قریب به چند ماه تا پایان عمر دولت یازدهم باقی مانده است, ورای آنکه همه ی آحاد جامعه به خروجی تقریبأ هیچ از آن اتفاق نظر دارند, رئیس جمهور روحانی , پس از رفع خستگی از سفر نوروزی به کیش و عکس های سلفی در کوهنوردی و نیز تحلیل و تفسیر معنی افراد جویای کار , و ایضاً فارغ از بدرقه ی منتقدین به جهنم, بایستی پاسخ فرمول طراحی شده ی خود را بدهند که آیا جواب مطلوب حاصل شده است یا خیر؟؟
تمام تحریم‌های اقتصادی شامل مالی، بانکی، بیمه، حمل و نقل، پتروشیمی و فلزات گرانبها به طور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق و حتی تحریم تسلیحاتی هم کنار گذاشته می‌شود. (دکتر حسن روحانی، ۲۳ تیر ۹۴)

سجاد یزدان پرست

Related Posts

یک دیدگاه

 • avatar
  سید محسن قائمی
  اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۶

  تا کی قرار است شورای نگهبان بجای مردم تصمیم بگیرد؟!
  رسیدگی به صلاحیت نامزدها کاری اجرایی است و بر عهده وزارت کشور می باشد(اصل ۶۰ قانون اساسی) و نظارت بر انتخابات(در حد تشخیص مغایرت ها و تخلفات) بر عهده شورای نگهبان می باشد(اصل ۹۹ قانون اساسی) و رسیدگی به شکایات و تخلفات بر عهده قوه قضائیه است(اصل ۱۵۶ قانون اساسی)، شورای نگهبان قانون اساسی در جلسه ۱/۳/۱۳۷۰ نظارت بر انتخابات را در تمامی مراحل آن از بررسی صلاحیت ها و رسیدگی به تخلفات و شکایات را استصوابی اعلام کرد و از آن تاریخ بررسی صلاحیت نامزدها و رسیدگی به شکایات و تخلفات در شورای نگهبان صورت می گیرد، بررسی صلاحیت ها دخالت در وظایف قوه مجریه است(مغایر اصل ۶۰ قانون اساسی) و رسیدگی به شکایات و تخلفات دخالت در وظایف قوه قضائیه است(مغایر اصل ۱۵۶ قانون اساسی).
  روش درست این است صلاحیت نامزدها توسط وزارت کشور بررسی شده و شورای نگهبان به عنوان ناظر موارد تخلف در تأیید صلاحیت ها و در جریان تبلیغات و رأی گیری را به قوه قضائیه اعلام نماید و در قوه قضائیه دادگاهی خاص انتخابات تشکیل شده تا به تخلفات و شکایات در حضور هیئت منصفه رسیدگی شود.
  برای پایان دادن به دخالت های بیجای شورای نگهبان در انتخابات به جنبش اصل ۹۹ قانون اساسی بپیوندید.
  نشانی کانال جنبش: https://telegram.me/mohsen1396a
  تلفن ۰۹۱۵۲۶۷۸۶۷۶

ارسال دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *