...

تاريخ انتشار: 22 آذر 1394 - 13:04:45
 نسخه چاپی ارسال به دوستان
یادداشت کوتاه برای تامل
هاری سیاسی/مرتضی جعفری پور

پایگاه خبری تحلیلی  تحکیم نیوز/مرتضی جعفری پور:خداوند متعال در آیات ۱۷۵، ۱۷۶، ۱۷۷ سوره اعراف مى فرماید:

«وَاتلُ عَلَیْهِمْ نَبَاَ الَّذى آتَیْناهُ آیاتِنا فَانْسَلَخَ مِنْها فَأَتْبَعَهُ الشَّیْطانُ فَکانَ مِنَ الْغاوینَ، وَلَوْ شَئْنا لَرَفَعْناهُ بِها وَلکِنَّهُ اَخْلَدَ اِلى الأَرْضِ وَاتَّبَعَ هَوَاهُ فَمَثَلُهُ کَمَثَلِ الْکَلْبِ اِنْ تَحْمِلْ عَلَیْهِ یَلْهَثْ اَوْ تَتْرُکُهُ یَلْهَثْ ذلِکَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذینَ کَذَّبُوا بِآیاتِنا فَاقصُصِ القَصَصَ لَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ».

بر آنها بخوان سرگذشت آن کس را که آیات خود را به او دادیم؛ ولى [سرانجام ]خود را از آن تهى ساخت و شیطان در پى او افتاد، و از گمراهان شد. و اگر مى خواستیم، [مقام] او را با این آیات [و علوم و دانشها] بالا مى بردیم؛ [امّا اجبار، بر خلاف سنّت ماست؛ پس او را به حال خود رها کردیم] و او به پستى گرایید، و از هواى نفس خود پیروى کرد. مثل او همچون سگ [هار] است که اگر به او حمله کنى، دهانش را باز کرده، زبانش را بیرون مى آورد، و اگر او را به حال خود واگذارى، باز همین کار را مى کند؛ [گویى چنان تشنه دنیاپرستى است، که هرگز سیراب نمى شود] این مثل گروهى است که آیات ما را تکذیب کردند؛ این داستانها را [براى آنها] بازگو کن، شاید بیندیشند (و بیدار شوند).

 

خیلی از رفتار های سیاسون ما شبیه به رفتار های سگ هار است! در زیر بعضی از حالات سگ هار آورده شده است. با رفتار بعضی از سیاسیون مقایسه کنید.

 

هاری سیاسی

هاری مرضی است عفونی که عاملش یک ویروس فیلتران است و بوسیله ی تحریکات عصبی که مهمترین آنها انقباضات عضلانی است مشخص می باشد. علائم هاری در سگ عبارت اند از : حیوان معمولا غمگین و گوشه گیر می شود. رویاهای دیدنی و شنیدنی دارد و هر تحریکی او را خشمگین می کند. اگر چوبی در دست کسی باشد به آن حمله می کند حتی اگر با سگ کاری نداشته باشد. نقطه ای از بدنش را که گاز گرفته شده می خاراند و می لیسد و گاز می گیرد و در نتیجه زخمهای قدیمی را تازه می کند. حیوان و انسان را گاز می گیرد و به همه پرخاش می کند. ابتدا ملاحظه صاحبش را می کند ولی سرانجام حتی او را هم گاز می گیرد. هر چه در دستش باشد پاره می کند و هر چیزی بیابد از قبیل سنگ ،چوب ،کاه و … می خورد و قیافه اش تغییر می کند و نگاهش غضبناک و عصبانی و چشمها گشاد و بزاق زیاد و دهان کف آلود است. در عین حالیکه تشنگی زیاد دارد به واسطه ی انقباضات شدید و بسیار دردناک عضلات حلق نمی تواند آب بخورد و حتی از آب می ترسد و اصطلاحا این عارضه را خوف الماء گویند. صدایش خشن است و زوزه ی مخصوصی می کشد. پس از این کیفیت تحریکات مرحله فلج فرا می رسد و راه رفتن آهسته و نامنظم می شود و فک پایین می افتد و سر به طرف زمین خم می شود و دم آویزان می شود و سرانجام حیوان به حالت فلج می خوابد.

وقتی که سگ انسان را گاز می گیرد ممکن است علائم هاری او هنوز ظاهر نشده باشد. بنابراین باید سگ را گرفت و پانزده روز زیر نظر داشت. گاهی سگ را می کشند و در این هنگام باید تغییرات خاصی را که در سلولهای عصبی عارض شده در روی لام زیر میکروسکوپ مشاهده کرد. هاری انسان هم مانند هاری سگ است. دوره نهفتگی هاری به طور متوسط چهل روز است و با جای گاز گرفته شده تناسب دارد. هر قدر زخم به سر نزدیک تر باشد دوره ی نهفتگی کوتاه تر است و معمولا این دوره بی سر و صداست. ویروس هاری قابل کشت و قابل تلقیح است. تلقیح در زیر مغز بیش از هر جای دیگر استعمال می شود. برای پیشگیری هاری باید سگهای بی صاحب و ولگرد را از بین برد. کشتن سگ هار و سگ های گاز گرفته شده از امور حتمی است و نیز بایستی صاحبان سگهای صاحبدار را وادار کرد که برای سگهای خود پوزه بند و قلاده داشته باشند. برای درمان هاری در وهله ی اول باید ویروس را در زخم از بین برد. قبل از آنکه از آنجا تجاوز کرده باشد و برای این کار یک ساعت بیشتر وقت نداریم زیرا پس از یک ساعت ویروس سیلندر اکس های سلولهای عصبی را مبتلا می کند و حتما شخص گاز گرفته شده را مبتلا می کند و هیچ نوع ضد عفونی نمی تواند مانع آن گردد. علائم هاری در انسان بسیار شبیه به هاری در سگ است. حیوانات هار مرض را از راه گاز گرفتن به انسان انتقال می دهند. در انسان هنگامیکه هاری ظاهر شود در عرض چند روز منتهی به مرگ می شود.

نظرات کاربران
نام:
امام علی(ع): خوشبخت ترین مردم در دنیا کسی است که از آنچه می داند برایش زیان آور است دوری کند و بدبخت ترین آنان کسی است، که از هوای نفس خود پیروی کند.
السلام اي وادي کرببلا السلام اي سرزمين پر بلا السلام اي جلوه گاه ذوالمنن السلام اي کشته هاي بي کفن
کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی تحکیم وحدت می باشد.