اشتراک

یادداشت تحلیلی دبیر سیاسی دفتر تحکیم وحدت: شهرستانی استانی شدن انتخابات مجلس؛ صعود یا سقوط مردمسالاری؟

شهرستانی_استانی شدن انتخابات مجلس؛ صعود یا سقوط مردمسالاری؟

🔻آنچه طی روز‌های اخیر در قالب طرح #شهرستانیاستانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در #خانهملت جریان دارد؛ اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس است که ۱۲۱ نماینده درخواست آن را مطرح کرده و کلیاتش در کمیسیون شورا‌ها رای آورده و اکنون در نوبت رسیدگی در صحن مجلس است.

🔻در جهت اصلاح قانون انتخاباتِ مجلس، دو رویکرد کلی وجود دارد. اول رویکردی که معتقد است حوزه‌های انتخابیه‌ فعلی پاسخگوی نیاز‌های مردم آن حوزه نیست و باید جهت کارآمد شدن ساختار‌های مجلس، حوزه‌های انتخاباتی را #خرد و کوچک‌تر کرد؛ اما رویکرد دوم بر این باور است که کارآمدتر شدن مجلس در گرو #کلان شدن حوزه‌های انتخاباتی است و درصدد است انتخابات مجلس استانی یا شهرستانی_استانی برگزار شود و برای این این ایده چند طرح متفاوت در مجلس مطرح شد.

🔻در حالت استانی نمایندگانی از سطح استان به شکل #برابر در معرض رای مردم قرار می‌گیرند و از سطح استان به مجلس راه می‌یابند مانند انتخابات مجلس خبرگان؛ اما حالت شهرستانی_استانی برابر نبوده و اصطلاحا #امتیازی است و نمایندگان از سطح شهرستان‌ها کاندید می‌شوند و باید ۲۰ درصد آرای شهر خود را داشته باشند در عین حال آن کاندیدای انتخاباتی باید در کل در سطح استان هم رای بیاورد.

🔻موافقان این طرح امید دارند که با کلان شدن انتخابات مجلس، #عوام_فریبی و خرید رای در شهرستان‌ها از بین برود و نمایندگان با دید ملی‌تر در مجلس نقش آفرینی کنند و پرداختن به امور کلان تری مانند #تقنین و #نظارت جایگزین باج دهیِ نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه خود می کنند و از طرفی گمان می‌کنند کلان شدن انتخابات مجلس ساختار‌های حزبی را برای رقابت فعال‌تر می‌کند.

🔻اما در مقابل مخالفان بر این باورند؛ سیستم شهرستانیاستانی شدن دچار نارسایی‌های فراوانی است و می‌تواند باعث سرخوردگی اجتماعی و کاهش #مشارکتعمومی شود. چنانچه یک نامزد ۲۰ درصد آرای شهر خود را کسب کند؛ اما از رقابت در سطح استان باز بماند باعث سرخوردگی مردم شود و میزان #مشارکت_سیاسی را با چالش جدی روبرو کند.

🔻این درحالی است که در نظام #مردمسالاریدینی، انتخابات، نردبان قدرت یابی افراد نیست بلکه باید ابزاری برای #بلوغسیاسی، ایجاد لزوم برای کسب #آگاهی، #مشارکت و #مطالبه شهروندان باشد؛ بنابراین اگر سیستم جدیدی برای انتخابات طرح می‌شود باید مشوق بلوغ سیاسی محسوب شود، نه منادی سرخوردگی برای مردم.

🔻لازم است مجلس بجای #تصویبعجولانه، این موضوع را وارد بدنه کارشناسی کشور کرده تا با رویکرد‌های مختلف علمی، مدنی و حتی سیاسی بررسی شود و از ماحصل این #تضاربآرا به طرحی جامع‌تر و منطقی برسد که نتیجه پژوهش و نظرات متنوع و کارشناسی شده باشد.

snn.ir/003353

Related Posts

ارسال دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *