چهارشنبه , ۸ آذر ۱۴۰۲ 2023 - 11 - 29 ساعت :
» اخبار » نامه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی بهرئیس کمسیون آموزش مجلس پیرامون مشکلات دانشجویان کارشناسی ارشد این دانشگاه
اخبار - اخبار انجمن ها - اخبار برگزیده - اخبار مهم انجمن ها - دسته‌بندی نشده - سرخط خبرها

نامه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی بهرئیس کمسیون آموزش مجلس پیرامون مشکلات دانشجویان کارشناسی ارشد این دانشگاه

آذر ۲۲, ۱۳۹۶ 7۰92

نامه به دکتر زاهدی

نامه به رئیس کمیسیون آموزش مجلس پیرامون شهریه های دانشجویان ارشد

جناب آقای زاهدی
ریاست محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی

با سلام و تحیات

? بدین وسیله به استحضار جنابعالی می رسانیم که دانشگاه شهید بهشتی از دانشجویان کارشناسی ارشد دوره روزانه هزینه های گزافی را تحت عنوان دروس پیش نیاز و جبرانی دریافت می کنند و این مساله موجب اعتراض جمع کثیری از دانشجویان شده است.

❌ لازم به ذکر است طبق اصل ۳۰  قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دولت موظف است تحصیلات عالی را بطور رایگان گسترش دهد و بدین ترتیب طلب شهریه های نجومی(هرواحد نظری ۱۷۴ هزار تومان و هرواحد عملی ۳۵۰ هزار تومان) برای هر واحد دروس جبرانی در دانشگاه شهید بهشتی که نه بدلیل ضعف علمی دانشجو بلکه تنها با تصمیم دانشگاه به دانشجویان ارشد تحمیل شده است ، خلاف قانون اساسی است .

? از این رو مسئله ی اخذ شهریه از دانشجویان روزانه تحت هر عنوانی که در آئین نامه آموزشی مصوبه وزارت علوم آمده ، نقض آشکار قانون اساسی است. هر چند در آئین نامه ی مذکور، در مورد اخذ یا عدم اخذ شهریه، به دانشگاه اختیار داده شده و حتی نسبت به مبلغ شهریه نیز توضیحی داده نشده و تصمیم را بر عهده هیئت امنای دانشگاه قرار داده است. در نتیجه حتی اگر اخذ شهریه قانونی تلقی شود ، این مبالغ نجومی برای هر واحد نظری و عملی خارج از عرف بوده و غیر اخلاقی و ناعادلانه می باشد و نیازمند سازوکار صحیح برای تعیین شهریه می باشد.

? چنانچه مستحضرید ماده ۹ آیین نامه ی کارشناسی ارشد اشاره به این موضوع کرده، لکن به دلیل ضعف قانون، دانشگاه های کشور می توانند مبلغ دروس جبرانی و روزانه را بدون محدودیت تغییر دهند و این ضعف قانونی باعث بروز مشکلاتی برای دانشگاه و دانشجو می شود.

✔️ شایان ذکر است در دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش در قسمت توضیحات نیز هیچ صحبتی در مورد میزان هزینه دروس پیش نیاز و جبرانی نشده و دانشجویان می توانستند دانشگاه شهید بهشتی را اولویت بعدی خود قرار دهند.

? فارغ از ناعادلانه بودن این مقدار شهریه ، اکثریت دانشجویانی که در دوره روزانه قبول می شوند دانشجویانی هستند که با نیت تحصیل رایگان به دانشگاه دولتی و روزانه آمده اند و توان مالی جهت پرداخت این مبلغ را ندارند و به دور از اخلاق اسلامی است که آنها ملزم به پرداخت مبلغی شوند که قبل از ورود به دانشگاه و انتخاب رشته اطلاعی از آن نداشته اند .

? فلذا خواهشمندیم با اقدام انقلابی خود از کالایی شدن آموزش در کشور جلوگیری نمایید و همچنین نسبت به اصلاح این قانون ،دستورات لازم را صادر کنید.

با تشکر
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی

به این نوشته امتیاز بدهید!

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت